četrtek, 18. avgust 2016

Skupni projekt Morje


Spet je bil lep, topel dan, ki smo ga preživeli na prostem. Po kosilu sem otrokom prinesla slike, ki smo jih ustvarili prejšnji teden, ko smo slikali z razpršilko in travniškimi čopiči. To je bila naša osnova - osnova za naš skupni projekt, ki smo ga poimenovali Morje.

Prinesla sem jim barvni papir in voščenke, svinčnike in flomastre. Za začetek sem jim izrezala nekaj ribic, na katere so pač risali. In ker tako "pač risanje" ne vodi prav daleč, smo se začeli pogovarjati, kaj sploh imajo ribe na telesu.

nastajanje prvih ribic za naš skupni projekt Morje

In bolj ko smo ugotavljali, kakšne so plavuti, rep, luske, oči, usta rib, bolj zanimivi in podrobni predstavniki morja so nastajali.

risanje lusk

Skočila sem po enciklopedijo živali, v kateri smo si morske živali še ogledali. Najprej sem se spomnila, da bi jih seveda na internetu. Ampak tako bi bili spet pred ekrani. Knjigo sem pa lahko prinesla kar dol, v naš atelje na prostem.

opazovanje živali v knjigi

Otroci so z zanimanjem opazovali nenavadne živali, ki živijo v morjih in oceanih. Mlajša dva sta še vedno dokaj po svoje barvala liste in skušala izrezati morske živali.


risanje in striženje

Starejšo pa je očaral tale skat. Natančno sva si ga ogledali, potem pa je po opazovanju naredila svojega.

risanje morskih živali po opazovanju

Ko so bile živalice končane, smo se lotili lepljenja na našo vijolično podlago od prejšnjič. Barva je bila zdaj precej manj izrazita kot, ko je bila sveže nanesena. In prav nikogar ni motilo, da morje ni bilo modro. Super, ane? :)

lepljenje živali na morsko podlago

Pripravljalo se je k nevihti, zato je začelo pihati in papir smo raje obtežili, da nam ga ne bi odpihnilo. Ane, kako kamni dobro zraven pašejo?

risanje morskih rastlin

Na koncu so ponovno vzeli v roke risala in z njimi narisali, kar je še manjkalo v našem morju: alge, morsko travo, kamne, školjke ...

še zadnji popravki

Prav ponosna sem na vse tri, ker so tako lepo ustvarjali, predvsem pa sodelovali! Res je bil to naš pravi skupni projekt, saj so se morali dogovoriti, kje bo kdo kaj nalepil, narisal, dorisal.

A ni originalen tale skat?

ribice in morski ježek

kombinacija voščenk in flomastra

na podlago so risali s svinčnikom, flomastri, voščenkami

list so tudi zrezali

Takole je zgledal naš končni izdelek - skupni projekt Morje. Kakšen se vam zdi? :)

naš skupni projekt Morje

Upam, da ste dobili kakšno idejo za ustvarjanje z mulčki tudi vi. Bom zelo vesela, če boste svoje izdelke delili z mano. ;)

petek, 12. avgust 2016

Slikanje z razpršilko in čopiči iz travniških rastlin


 Na topel poznospomladanski dan smo si kosilo spekli kar zunaj in ga pred hišo tudi pojedli. Po njem smo bili vsi prijetno utrujeni, razen otrok seveda. :) In nekaj je bilo treba najti, da niso brezciljno letali naokoli.

 Že nekaj časa sem imela v planu, da bova z Emo poskusili slikati z razpršilko, zato sem v ta namen shranila prazno embalažo čistila. Vanjo sem nalila vodo in dodala nekaj prstne barve. Ne da bi preveč razmišljala za naprej, sem se odločila za vijolično barvo, saj je bila najmočnejša od vseh, kar sem jih imela doma, želela pa sem, da se na papirju barva dobro vidi. 

Najprej je malo trajalo, da sem zadela pravšnjo količino, kar pa je kasneje na končnem izdelku izpadlo čisto super, saj je bila nekje barva bolj izrazita, drugod pa manj.

Na tla pred hišo smo tako z Emo in nečakoma razporedili velike rahlo rumenkasto obarvane liste in jih obtežili s kamni. Pod njimi je bila trava, zato se je list malo zgubal, to pa je prav tako pripomoglo k temu, da se je na nekaterih mestih nabralo več barve.


Otrokom je bila aktivnost všeč precej bolj, kot sem pričakovala, da jim bo! Morala sem biti kar jasna in vztrajna pri dogovarjanju, da naj se postavijo v vrsto in si podajajo razpršilko. Žal sem imela samo eno. Ali pa na srečo - kakor se vzame. Zdi se mi, da so dandanes otroci navajeni VSE dobiti TAKOJ. To se mi ne zdi dobro. Že preden sem rodila, sem si zadala cilj, da svojega otroka navadim vsaj malo počakati. In tale aktivnost je bila za to ravno pravšnja. :)


Seveda so se tudi kregali, goljufali pri vrstnem redu in si razpršilko pulili iz rok. Vseeno smo nekako vedno znova uspeli vzpostaviti sistem, s katerim so bili bolj ali manj zadovoljni vsi.


Iz minute v minuto je bilo na papirjih več barve. Tako so bili zagreti za slikanje z razpršilko, da sem jo vmes morala celo nekajkrat ponovno napolniti! :)


Prešinilo me je, da bi jim lahko ponudila še kakšno drugo podlago, po kateri bi špricali in primerjali, kako se razredčena barva obnaša na njej. Skočila sem po stari tetra plenici, ki ju imam za brisanje tal. Z veseljem so se lotili tudi teh. :) Blago je obarvano vodo seveda bolj vpilo kot papir, zato je bil učinek drugačen, končni rezultat pa precej bolj monoton.


Otroci so vidno uživali in prav "trpeli", ko so čakali, da spet pridejo na vrsto. :) Ko so bili listi že čisto prepojeni, smo jim dali nekaj časa, da se posušijo. Mi smo se medtem odpravili naokoli, do bližnjega travnika, da bi nabrali travniške rastline. Iz njih smo namreč želeli izdelati čopiče. :)

Izdelave mi pri treh zagretih umetnikih ni uspelo poslikati. Manjše šopke travniških rastlin smo povezali z vrvico, odrezali predolga stebla in že smo imeli čopiče iz travniških rastlin! :)


Seveda so jih tačas že zasrbeli prstki in so lužice barve razpackali kar z rokami, razpršilka pa je bila še vedno aktualna. Za Emo, ki je bila najmlajša, je bila razpršilka kar malo pretrda za stisniti, zato je potrebovala malo pomoči in bila tako navdušena, ko ji je uspelo spraviti nekaj barve na papir. Miška moja. :)


Za čopič smo uporabili tudi smrekove vejice, ki pa se niso izkazale za najbolj uporabne.



 Slikanje s čopiči iz travniških rastlin je bilo otrokom všeč, saj so bili čopiči dovolj trdni za prijeti in dovolj upogljivi na koncu, da so z njimi lahko nežno slikali.


So pa čopiči iz travniških rastlin puščali za sabo še drugačne sledi kot le barvo - razpadali so, zato je bilo čez čas na listu polno delcev rastlin, nekaj iglic pa je prinesel tudi veter.




Vse smo pustili tako, kot je. Nič nismo popravljali, odstranjevali, olepševali. Slike, naslikane z razpršilko in s čopiči iz travniških rastlin, smo pustili na soncu, da so se posušile, ko smo naslednji vikend spet pekli in jedli zunaj, pa smo s skupnim projektom nadaljevali.

torek, 9. avgust 2016

Unikatni lonček s skrivnostno vsebino za vzgojiteljico


Ob koncu šolskega leta smo se v vrtcu starši dogovorili za darilo, ki smo ga želeli podariti vzgojiteljici in pomočnici vzgojiteljice v znak zahvale, ker skrbita za naše otroke, prenašata tudi kakšne njihove slabše trenutke, predvsem pa skušata z ljibeznijo napolniti čas, ki ga otroci preživijo stran od svojih najdražjih.

Del darila je predstavljal tudi glinen cvetlični lonček s skrivnostno vsebino. S starši smo se dogovorili, da v izdelavo darila vključim tudi Emo, njen prispevek pa bi simbolično predstavljal vse otroke iz skupine.
Tako sem Emo vključila v nakup lončka, poslikavo, sejanje in zalivanje.

slikanje na glinen lonček z akrilnimi barvami


Po nakupu sva se lotili poslikave lončka s skrivnostno vsebino. Izbrala sem akrilne barve, ki se dobro primejo na podlago, in sicer oranžno, rumeno in rdečo, ki predstavljajo veselje, radost, srečo, smeh, skratka tiste najbolj vesele trenutke z otroki. Ema zelo rada slika in zdaj že res dobro pozna protokol pri tovrstnem likovnem izražanju: priprava površine in pripomočkov, zaščita oblačil (oblečeva "umetniško haljico"), stiskanje barv na paleto, izbor čopiča, priprava brisačk in fotoaparata in ob pogovoru o temi (že prej sem ji razložila, kaj bova kupili in poslikali, komu bova to podarili itd.) končno začneva z ustvarjanjem.

Poslikali sva lonček in podstavek.

poslikava podstavka

Ko se je barva posušila, sem lončka napolnila z zemljo. Ema je nanjo vsula semena skrivnostne rastline, ki bo vzklila in zrasla iz njih.

sejanje semen skrivnostne rastline

Ob pogovoru o rasti rastlin sva ugotovili, da rastlina ne potrebuje le zemlje in sonca, ampak tudi vodo, zato sva pravkar posejana semena tudi zalili.

zalivanje semen skrivnostne rastline

Takole sva kasneje poslikali še nekaj lončkov za druga darila.

slikanje na še druge cvetlične lončke


Vsebino lončkov sva pridno zalivali.

zalivanje rastlinic

rastlina za rast potrebuje tudi vodo

Za vzgojiteljico in njeno pomočnico sta na koncu nastala taka lončka s skrivnostno rastlino. Na rob sem napisala verz, na spodnji del lončka pa imena otrok iz skupine. Semena so ob ljubeči skrbi v nekaj dneh začela kaliti in se razvijati v rastlino. Le katera rastlina je to? ;) Tako kot ob obdarovanju vzgojiteljica in pomočnica vzgojiteljice ne bosta vedeli, katera rastlina je v lončku, prav tako ne vesta, kdo in kakšen je otrok, ko jima ga starši prvič pripeljejo v vrtec. Kljub temu ga sprejmeta v skupino in spremljata na njegovi poti, ko se razvija in odrašča. Prav tako kot skrivnostna rastlina v lončku.

darilo za vzgojiteljico in pomočnico vzgojiteljice

Citata, ki sem ju izbrala za vzgojiteljico in njeno pomočnico:

Noben poljub, ki ga daš otroku, ni izgubljen, ne izraz veselja, ne dotik v pomiritev, nobena pesem, nobena zgodba o čudesih. Vse to se bo zlilo v tisto, kar bo postal. (Pam Brown)


Otroci hočejo objem, naročje, prijazno besedo, dotik, nekoga, da jim prebere pravljico, nekoga, da se z njim smeje in pogovarja. (John Thompson)


cvetlični lonček s citatom in imeni otrok ter skrivnostno vsebino

Kaj pa ste vi podarili vzgojiteljici in pomočnici?

torek, 2. avgust 2016

Darilo za 2. rojstni dan: krog barv in številk


Ema ima 4 prijatelje in prijateljice, ki so se rodili nekaj dni prej ali kasneje kot ona. Spoznali smo se nekaj tednov po njihovem rojstvu in tako se redno družimo že 2 leti. Odkar smo se mamice vrnile na delo, je časa za druženja seveda manj, a za praznovanje rojstnega dne se vedno najde. :)

Malčkom sem želela del darila izdelati sama. Že nekaj časa sem imela v planu, da bom Emi naredila krog barv in številk, zato se mi je ta igra ali bolje pripomoček zdel primeren za darilo kar vsem malčkom - naši malčici in njenim prijateljčkom.

Za krog barv in številk sem uporabila:

karton
škarje
lepilo (lepilno pištolo)
lesene kljukice (6 za vsak krog barv in številk)
akrilne barve
čopič
paleto
kozarec z vodo
šestilo
ravnilo
alkoholni flomaster


Na karton sem narisala krog (velik približno 20 cm). Narisala sem dvakrat toliko krogov, kot sem izdelala krogov barv in številk (nastalo je 10 izdelkov, torej sem narisala 20 krogov, saj za vsak izdelek potrebuješ 2 kroga ;)).


Kroge sem izrezala s škarjami. Po dva kroga sem z lepilno pištolo prilepila skupaj.


S pomočjo šestila sem zgornji in spodnji krog razdelila na 6 delov. Z ravnilom in svinčnikom sem narisala črte. 


Črte sem na eni strani, torej na enem krogu poudarila z alkoholnim flomastrom.


 Nato sem mednje napisala številke od 1 do 6. Uporabila sem zelen alkoholni flomaster.


Na drugi strani sem krog pobarvala z belo, rumeno, rdečo, zeleno, modro in črno akrilno barvo. Z enakimi barvami sem pobarvala tudi lesene kljukice.


Na drugo stran kljukic sem narisala ustrezno število črnih pik, in sicer od 1 do 6 črnih pik.


Končni izdelek: krog barv
 

 Končni izdelek: krog številk